• Kategorie
      Brak kategorii spełniających podane kryteria.
      • Producenci
        Brak producentów spełniających podane kryteria.
      • Produkty
        Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
          • Blog
            Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
          Zdjęcie dla posta Wszystko, co musisz wiedzieć o kosmetykach naturalnych

          Wszystko, co musisz wiedzieć o kosmetykach naturalnych

          Rynek kosmetyczny zachwyca ogromną liczbą produktów o cudownych zapachach, miłych konsystencjach i doskonałych właściwościach. Jednak nie każdy użytkownik produktów pielęgnacyjnych i upiększających wie, dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne oraz jakie kosmetyki nazywamy naturalnymi. Postaramy się przybliżyć skomplikowaną na pierwszy rzut oka tematykę i podpowiedzieć, gdzie kupić naturalne kosmetyki albo jak samodzielnie wyprodukować kosmetyki ekologiczne do domowego użytku.

          Co to są kosmetyki naturalne?

          Które produkty można określić mianem kosmetyków naturalnych? Przede wszystkim są to produkty wytwarzane z surowców występujących w naturze, czyli z roślin i minerałów, a w przypadku kosmetyków z substancjami pochodzenia zwierzęcego, składniki te są pozyskiwane bez szkody dla nich.

          O ile definicja kosmetyku naturalnego wydaje się prosta, o tyle już samodzielna identyfikacja kosmetyków ekologicznych, inaczej organicznych czy ekologicznych, może stanowić spore wyzwanie dla osób, które dopiero zgłębiają temat. Definicja kosmetyku naturalnego niestety nie jest prawnie uregulowana, dlatego wielu producentów nadużywa nazw i oznaczeń sugerujących pochodzenie bio, eko i naturalne, chcąc zachęcić klientów do kupna swoich produktów. Warto więc mieć się na baczności i wybierać sprawdzone i polecane kosmetyki naturalne.

          Naturalne, organiczne i eko kosmetyki

          Kosmetyki naturalne, a ekologiczne i organiczne — czym się różnią?

          W naszym kraju zamiennie można używać określenia „kosmetyk naturalny” i „kosmetyk ekologiczny” czy „kosmetyk organiczny”, ponieważ określenia te wynikają z tłumaczeń z języka angielskiego i francuskiego.

          Na przykład „natural cosmetic” to kosmetyk naturalny, a „organic cosmetic” to kosmetyk organiczny. Jednak „cosmétique écologique” ma w języku angielskim takie samo znaczenie jak „natural cosmetic”, czyli kosmetyk ekologiczny, naturalny. W języku angielskim „organic cosmetic” jest tym samym, co „cosmétique biologique”, czyli organiczny lub bio. Etykietka więc nie jest tak ważna, jak skład każdego produktu. Uznaje się, że naturalny kosmetyk musi mieć minimum 50% surowców naturalnych w masie produktu i 5% z nich musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych. Kosmetyk organiczny powinien mieć minimalną ilość składników pochodzenia naturalnego na poziomie 95%, a przynajmniej 10% z tej masy ma pochodzić z ekologicznych upraw.

          Składy kosmetyków naturalnych

          Kosmetyki naturalne — składy

          Dobre kosmetyki naturalne najlepiej rozpoznać po składzie, a skład ten jest jednym z najważniejszych elementów etykiety, która musi znajdować się na opakowaniu produktu. Wczytanie się w długą i gęsto zapisaną listę może stanowić pewien problem, jednak trzeba pamiętać, że to przede wszystkim konsument swoimi wyborami skutecznie wpływa na producentów, którzy podnoszą jakość swoich kosmetyków. Warto wybierać te produkty, które zostały oznaczone przez niezależne organizacje certyfikujące. Do tych najbardziej znanych należą ECOCERT – COSMEBIO, BDIH, Soil Association czy NaTrue. Brak certyfikatu nie oznacza jednakże, że produkt nie jest naturalny, dlatego jeszcze raz podkreślamy, że to, co znajduje się na liście składników, jest najlepszym wyznacznikiem podczas dokonywania zakupów drogeryjnych.

          Składniki niedozwolone w naturalnych kosmetykach

          Istnieje długa lista składników, które nie mogą znaleźć się w kosmetykach naturalnych, bio, organicznych. Dlatego, gdy zerkasz na etykietę, sprawdź, czy nie ma na niej:

          1. Parabenów, formaldehydów - to syntetyczne konserwanty.
          2. Syntetycznych, identycznych z naturalnymi i chemicznie modyfikowanych substancji zapachowych oraz barwników syntetycznych (naturalne barwniki oznaczone są CI 75100 – CI 77947, pozostałe wartości oznaczają barwniki syntetyczne).
          3. Oleju mineralnego, wazeliny, parafiny, glikolu propylenowego i innych. Odłóż na półkę kosmetyk, który zawiera PEG-i, silikony, SLES, SLS, EDTA oraz takie składniki jak: butylohydroxytoluen, butylohydroxyanizol (przeciwutleniacze), etanoloaminy, karbomery czy pochodne syntetycznych kwasów i alkohole tłuszczowych.

          Składniki dozwolone w kosmetykach naturalnych

          Przed wyjściem na zakupy, zrób sobie listę składników, które mogą znajdować się w kosmetykach naturalnych. Będą to przede wszystkim:

          1. Składniki roślinne, np. wyciągi, oleje.
          2. Składniki pochodzenia zwierzęcego: mleko i jego pochodne, lanolina, wosk i mleczko pszczele, propolis.
          3. Składniki pochodzenia morskiego, np. algi.
          4. Nieorganiczne sole i tlenki otrzymane z minerałów.
          5. Olejki eteryczne.
          6. Wspomniane już barwniki naturalne, które mieszczą się w oznaczeniach od CI 75100 do CI 77947.
          7. Estry sacharozy, poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy, czyli naturalne emulgatory oraz naturalne emolienty pochodzenia naturalnego.
          8. Guma ksantanowa, skrobia, celuloza itd. są dozwolone.
          9. Nie musisz unikać hydrolizatów protein, produktów fermentacji.

          Naturalne konserwanty w kosmetykach

          W produkcji kosmetyków naturalnych dopuszczone są konserwanty identyczne z naturalnymi, między innymi: kwas benzoesowy, jego sole i ester etylowy, kwas salicylowy i jego sole, kwas sorbowy i jego sole, alkohol benzylowy.

          Bezpieczne dla użytkowników są naturalne konserwanty w kosmetykach, takie jak ekstrakty z pestek grejpfruta czy z rozmarynu, olejki eteryczne z drzewa herbacianego, goździka, z ziół, takich jak tymianek czy z lawendy. Naturalnym konserwantem jest też witamina E i C. Wszelkie konserwanty mają przedłużać trwałość kosmetyków i bez nich każdy krem, szampon czy żel myjący szybko nie nadawałby się do użytku.

          Certyfikaty kosmetyków naturalnych

          Certyfikaty kosmetyków naturalnych — co oznaczają?

          Producent kosmetyków naturalnych może otrzymać certyfikat, który potwierdzi spełnienie przez niego wymogów przyjętych dla produktów bio, organicznych, ekologicznych, inaczej naturalnych. Certyfikaty kosmetyków naturalnych są wydawane przez niezależne organizacje, które mają restrykcyjne zasady działania. Jeśli na opakowaniu produktu znajduje się logo ECOCERT, COSMEBIO, SOIL ASSOCIATION, BDIH, NaTrue, ICEA czy Vegan Society można być pewnym, że kupujemy naturalny kosmetyk z bezpiecznym składem i wyprodukowany z szacunkiem dla środowiska naturalnego i zdrowia. Certyfikaty kosmetyczne przydzielane są:

          1. kosmetykom naturalnym i organicznym,
          2. kosmetykom wegańskim,
          3. kosmetykom, które nie były testowane na zwierzętach,
          4. kosmetykom fair trade.

          Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

          Wybierając kosmetyki, musimy pamiętać, że nakładamy na skórę i włosy substancje chemiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Na przykład takie składniki jak SLS czy SLES, obecne w produktach bez certyfikatów, mogą wysuszać skórę, ponieważ działają silnie oczyszczająco.

          Pochodne ropy naftowej, czyli wazelina albo parafina, zmiękczają skórę, ale też pokrywają ją warstwą, która ogranicza skórze oddychanie i hamuje wchłanianie korzystnych substancji zawartych w kosmetykach. Wybierając naturalne kosmetyki, ograniczasz działanie sztucznej chemii na swój organizm, a dostarczasz skórze i włosom organicznych składników, z których od wieków korzystali ludzie: witamin i minerałów z olejków i wyciągów roślinnych, bez konserwantów, barwników i składników, które mogą podrażniać skórę.

          Zobacz też: Naturalna pielęgnacja skóry zimą

          Ekologiczny i naturalny kosmetyk

          Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

          Najlepsze naturalne kosmetyki mają olbrzymią dawkę aktywnych substancji, a każdy składnik dodany do takiego kosmetyku działa na skórę pielęgnacyjne. Wiele kosmetyków konwencjonalnych działa błyskawicznie, poprawiając wygląd skóry, jednak po dłuższym stosowaniu pojawiają się problemy, np. zaskórniki wywołane przez silikony albo podrażnienia wynikające z zastosowania substancji drażniących.

          Naturalne kosmetyki na bazie olejów, wyciągów z roślin oraz mleka, miodu i propolisu działają wolniej. Efekt pielęgnacji skóry lub włosów będzie widoczny po dłuższym stosowaniu, jednak będzie on trwały i bez skutków ubocznych. Organiczne produkty nie działają powierzchownie, ale na długo upiększają i poprawiają kondycję.

          Testowanie na zwierzętach

          Czy kosmetyki naturalne mogą być testowane na zwierzętach?

          Już od marca 2013 roku każda firma, która chce produkować i sprzedawać kosmetyki na terenie Unii Europejskiej, musi zrezygnować z testowania kosmetyków na zwierzętach. Przepisy zabraniają też importu i sprzedaży produktów oraz używania tego typu składników. To znacząco wyeliminowało taki sposób produkcji kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że niektóre substancje w kosmetykach mogły być testowane przed latami, zanim wprowadzono zakaz i mogą być w takim przypadku używane także podczas produkcji kosmetyków naturalnych.

          Kosmetyki naturalne - producenci

          Na całym świecie cenione są kosmetyki naturalne, dlatego też pojawia się coraz więcej firm, które je proponują. Obecne są także w naszym kraju, a konsument może wybrać, czy chce używać produktów polskich, od naszych sąsiadów, czy sprowadzanych z najdalszych zakątków globu.

          Jedną z takich rodzimych marek kosmetyków naturalnych jest Mydlarnia Cztery Szpaki. Kosmetyki naturalne Cztery Szpaki są tworzone z ekologicznych i przyjaznych skórze składników. Wśród produktów znajdziemy m. in. mydła, masła, olejki czy hydrolaty. Na uwagę zasługują też intensywnie pachnące świece, takie jak wegańska świeca sojowa "Bogatka" o wspaniałym kwiatowym zapachu i przyjemnym designie.

          Polscy producenci kosmetyków naturalnych

          Czy kosmetyki Vianek są naturalne?

          Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć doskonałe kosmetyki naturalne. Polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem dostępne są na rynku i cieszą się doskonałymi opiniami. Kosmetyki Vianek to produkty służące przede wszystkim do pielęgnacji włosów i skóry twarzy. Pod hasłem marki “Vianek - polski z natury” nie kryje się żaden kruczek. To delikatne produkty ze składem opartym na naszych rodzimych roślinach, przede wszystkim na ziołach z upraw ekologicznych na Podlasiu, nie są testowane na zwierzętach.

          Czy kosmetyki Himalaya są naturalne?

          HimalayaHerbals to znana indyjska marka kosmetyków naturalnych tworzonych z produktów pochodzących z regionu Himalajów. W składzie znajdziemy minerały, zioła, wyciągi z roślin a producent kładzie nacisk na bezpieczeństwo i delikatność produkowanych preparatów pielęgnacyjnych. Kosmetyki Himalaya są hipoalergiczne i poddawane surowym testom klinicznym.

          Niemieckie kosmetyki naturalne

          Doskonałymi opiniami cieszą się niemieckie kosmetyki naturalne. Produkty takich marek jak Martina Gebhardt czy SANTE Naturkosmetik powstały po to, by wspierać naturalne funkcje skóry. Są pełne witamin, lipidów, mikroelementów i kwasów tłuszczowych, pochodzących z ekstraktów ziołowych i olejów roślinnych. Niemieckie kosmetyki naturalne oparte są na liście składników uważanych za szczególnie bezpieczne, ponieważ jest ona jeszcze bardziej restrykcyjna niż ta, która obowiązuje na terenie UE. Walorem produktów z Niemiec jest to, że działają one na konkretne problemy z cerą.

          Naturalne kosmetyki - jak zrobić samemu?

          Chociaż najłatwiej korzysta się z gotowych produktów kosmetycznych, to naturalne kosmetyki robione w domu także sprzyjają urodzie, przynoszą ukojenie suchej skórze czy zmniejszają przetłuszczanie się cery albo włosów. Kosmetyki naturalne DIY wykorzystują świeże składniki, których po zmieszaniu używa się raz, ale są wolne od wszelkich konserwantów, barwników, substancji sztucznych. Domowe receptury na naturalne kosmetyki znane były już naszym babciom, ale obecnie warto zajrzeć na liczne internetowe fora, portale poradnikowe, a nawet na strony sklepu z naturalnymi kosmetykami, by znaleźć ciekawe propozycje. Przepisy na naturalne kosmetyki nie są w żadnym stopniu skomplikowane, a można dzięki nim raz na jakiś czas zorganizować sobie domowe SPA w zgodzie z naturą i bez ponoszenia wysokich kosztów.

          Przykładem niech będzie szampon do suchych włosów. Naturalne kosmetyki do włosów domowej roboty można uzyskać odpowiednio mieszając składniki pożywienia takie jak żółtko, zieloną herbatę oraz produkty dostępne w aptece: glinkę i naturalne olejki, np. pomarańczowe, yang-ylang lub lawendowe. W przypadku maseczek intensywnie odżywiających i nawilżających cerę można użyć mleka i żelatyny, octu jabłkowego, miodu, jabłek czy białka jajek. Oprócz składników spożywczych dodaje się do naturalnych kosmetyków domowej roboty olejki jojoba, arganowe, konopne. Można użyć aloesu, ekstraktów roślinnych, hydrolatów i glinek, dostępnych w sklepie z kosmetykami naturalnymi. Domowymi kosmetykami warto uzupełnić codzienną, tradycyjną pielęgnację i wzmocnić nimi działanie zakupionych kosmetyków naturalnych od sprawdzonych producentów.

          Zobacz też: Domowe maseczki na twarz

          Gdzie kupić kosmetyki naturalne


          Gdzie kupić naturalne kosmetyki?

          Nie chcesz stać godzinami przed regałem w drogerii i oddzielać kosmetyki naturalne od tych, których zdecydowanie nie chcesz już widzieć w swojej łazience? Skorzystaj z oferty wyspecjalizowanej drogerii internetowej, w której znajdziesz sprawdzone i cenione na całym świecie polskie, indyjskie czy niemieckie kosmetyki naturalne, organiczne oraz bio. Na stronach https://ecoethics.pl/ znajdziesz certyfikowane kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, dla dorosłych i dla dzieci, bezpieczne dla zdrowia artykuły higieniczne oraz liczne porady i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, np. dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych albo jak zrobić samemu naturalne kosmetyki.

          Produkty powiązane z tym postem

          Obrazek Naturalna świeca sojowa - korzenna - RUDZIK
          Obrazek Hydrolat różany, Cztery Szpaki
          Obrazek Krem pod oczy z awokado Martina Gebhardt 2 ml

          Pozostaw komentarz

          GrandNode- Powered by nopCommerce
          back to top
          Filtry