• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Uwolnij wodę od plastiku, pozwól kranówie wrócić na salony

     Uwolnij wodę od plastiku, pozwól kranówie wrócić na salony

     Woda w butelce, czyli konsumencki grzech główny

     Magiczny i przełomowy miał być rok 2011, kiedy to unijna Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zakazała producentom wód butelkowanych umieszczania na opakowaniach informacji, że „jej regularne picie w znacznych ilościach może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka odwodnienia i współtowarzyszących mu skutków”. Specjaliści z agencji doszli bowiem do wniosku, że informacja taka może sugerować, że to właśnie butelkowana woda posiada szczególne właściwości chroniące przed odwodnieniem – taki myk, sugestia podprogowa, cios poniżej pasa. No i co? I nico… Okazuje się, że przemysł butelkowy radzi sobie wciąż świetnie, zyski z roku na rok coraz większe. Jasne, można się dopatrzeć kilku pozytywnych trendów, takich jak spadek sprzedaży butelek 0,5l-2l na korzyść 18l baniaków do dystrybutorów – zawsze to mniej plastiku. Jednak nawyki konsumenckie zmieniają się powoli, zbyt powoli. Można by rzec, że odwrotnie proporcjonalnie do kondycji Matki Ziemi.

     Prawdziwie ekologiczne rozwiązanie, a przy tym najbardziej łaskawe dla naszych kieszeni, jest konsekwentnie pomijane. Ile by profesorów nie dopuścili do panelów dyskusyjnych, ilu by nie pokazali w “śniadaniówce”. Wciąż nie dajemy się przekonać, że poczciwina kranówa jest naprawde więcej niż bezpieczna i naprawdę nie ustępuje w niczym wodzie ze sklepu. A na pewno nie w Europie, która mimo powszechnej dostępności wody, w tym dobrej jakości wody z kranu, posiada najwyższy na świecie wskaźnik spożycia wody butelkowanej na jednego mieszkańca (109,9l per capita). Polska z 96,5l plasuje się w rankingu państw UE na 8 miejscu – imponujące biorąc pod uwagę zasobność naszych portfeli… Kupujemy ją bez opamiętania, zupełnie ignorując fakt, jakimi szczęściarzami jesteśmy. Dla kontrastu weźmy na tapetę RPA i Arabię Saudyjską, czyli kraje stricte pustynne, dramatycznie uboższe w naturalne zasoby wody. Zauważyć można, że tam gdzie wody zdatnej do picia jest mniej (RPA), wody butelkowanej kupuje się więcej (365,3l per capita), a tam gdzie nadaje się ona do bezpiecznego spożycia (RPA), tam wody butelkowanej kupuje się mniej (8,3l per capita),  Logiczne prawda?

     Woda z kranu – będąc po jasnej stronie mocy

     Co może się przydać, gdy zdecydujemy się już na wyeliminowanie plastikowych potworków i wybierzemy wodę z kranu? Hmm… wbrew pozorom butelka! Przyda się ona do picia w domu, ale przede wszystkim poza nim. W pierwszej kolejności rozejrzyj się, czy przypadkiem nie zalega Ci gdzieś jakaś, nawet plastikowa. Dasz jej drugie, trzecie, a nawet pięćdziesiąte życie i pozwolisz jej zmniejszyć jej dług względem środowiska naturalnego. Jeśli nie masz takowej, zaopatrz się w ekologiczny bidon. To niedrogi zakup, a posłuży Ci przez lata nie obciążając środowiska. Z ecofriendly gadżetów, rozważyć możesz także butelkę filtrującą lub dzbanki z wkładami filtrującymi. Filtrowanie wody nie jest konieczne, chodzi o ewentualne podniesienie walorów smakowych i pozbycie się kamienia. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące kondycji Twojej wody z kranu, pobierz próbkę i zleć jej badanie (np. w wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej). 

     No i jeszcze jedno. Taki niby drobiazg, ale warty wspomnienia i piszę o tym, bo nawet wśród osób, które na co dzień stawiają na wodę z kranu większość “dobrych praktyk wodowych” kończy się wraz z wyjściem do restauracji czy baru. Niepotrzebnie. W miejscach tych nie jesteśmy skazani na zamawianie butelkowanej wody. Nie musimy też rezygnować z wody samej w sobie. Kranówka w każdym lokalu przeznaczonym na działalność gastronomiczną jest zdatna do spożycia. Dlaczego? Bo każdy musi się mierzyć z kontrolą sanepidu. Wystarczy więc poprosić obsługę o wodę z kranu. W większości knajp nie będzie z tym najmniejszego problemu. Co więcej, prawdopodobnie nie doliczą jej nawet do rachunku.

     Podaj dalej

     Coś mi podpowiada, że skoro znalazłeś/aś się na naszej stronie, to nie musimy Cię przekonywać do stylu życia w duchu zero waste i rezygnacji z plastikowych butelek, ale zawsze możesz wykorzystać te fun facty w rozmowie z Twoimi znajomymi, rodziną czy uczniami, którzy potrzebują trochę zachęty do zmienienia swoich nawyków 🙂 Jeżeli masz ochotę, śmiało udostępnij post na FB. A jeśli chcesz podejść do kwestii edukacji swojego otoczenia trochę bardziej poważnie, to zajrzyj TU. To taka stronka powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znajdziesz tu przystępne infografiki, a także materiały edukacyjne dla uczniów szkół.

     *Wpis powstał pod koniec stycznia 2019, gdy brak było jeszcze podsumowań za poprzedni rok, więc przytoczone dane pochodzą z raportów z 2017.

     źródła:
     www.blog.marketresearch.com
     www.kigpr.pl

     https://www.facebook.com/Ecoethicspl

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry