• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Uwaga! Śmieciarka jedzie!

     Uwaga! Śmieciarka jedzie!

     Dlaczego to działa?

     Bo wszyscy mamy inne potrzeby i zainteresowania. Coś co nie przyda się Tobie, nie oznacza, że nie będzie cenne dla kogoś innego. I na odwrót. Myślę, że ta teza broni się sama i przytaczanie argumentów do jej poparcia jest zbędne. Dlatego też jeśli masz przedmiot, który potencjalnie nadawałby się do wyrzucenia, zastanów się dwa razy zanim postanowisz wrzucić go do kontenera na śmieci.

     Ale wiesz co? Nie zastanawiaj się za dużo! Możesz się zdziwić, jakie rzeczy cieszą się powodzeniem wśród innych członków grupy  “Uwaga! Śmieciarka jedzie!”. Skrawki materiałów, kapsle od butelek, przetarte sznurówki, zdekompletowane zastawy stołowe – te wszystkie przedmioty zyskały drugie życie wśród artystów, hobbistów i kolekcjonerów z całej Polski.

     Jak to działa?

     Z perspektywy osoby zrzeszonej w ramach kolektywu jest to dziecinnie proste. Najpierw dołącz do grupy dedykowanej dla Twojego miasta (np.dla Warszawy będzie to „Uwaga! Śmieciarka jedzie – Warszawa„), a po przyjęciu administratorów – działaj! Napisz dokładną lokalizację rzeczy do wzięcia i dodaj zdjęcie. I nie zapomnij o opisie! Z Facebooka i śmieciarki korzystają np. osoby niewidome. Ogólnie, im dokładniejszy opis i zdjęcia, tym szybciej twoje rzeczy znajdą nowy dom.  Zasada jest prosta – kto pierwszy ten lepszy. Osoba, która zabiera łup, informuje grupę, że przedmiot zgarnięty i tyle.

     A w kontekście ekoetycznym? Tak, tu też sprawa wygląda dosyć prosto. Mamy tu niemalże definicję zero waste. Po pierwsze, działając w ramach kolektywu odciążasz środowisko zmniejszając ilość odpadów trafiających na wysypiska. Po drugie, ograniczasz popyt na nowy towar, a co za tym idzie ograniczasz produkcję kolejnych przedmiotów, które w przyszłości wylądowałby na tych samych wysypiskach. W prostocie siła. Jeśli chcesz pomóc środowisku naturalnemu, to się ograniczasz. I nie chodzi tu o ascetyzm, samobiczowanie się czy odmawianie sobie przyjemności. Chodzi o świadome wybory, czasem zadanie sobie umiarkowanie więcej wysiłku (umiar to słowo klucz) i dawanie przykładu innym.

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry