• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Sucha, atopowa skóra u dziecka - jak ją pielęgnować?

     Sucha, atopowa skóra u dziecka - jak ją pielęgnować?

     Atopowe Zapalenie Skóry (w skrócie: AZS) to schorzenie skóry, z którym boryka się coraz więcej ludzi, a aktualnie może dotyczyć nawet 30% populacji. AZS ma podłoże alergiczne, należy do grupy schorzeń atopowych, najczęściej ma charakter przewlekły i często nawraca. W około 60% przypadków, AZS ujawnia się przed pierwszymi urodzinami dziecka, a do typowych objawów choroby zalicza się: suchą, skłonną do podrażnień, swędzącą i pękającą skórą. Jakie są przyczyny Atopowego Zapalenia Skóry? Jakie leczenie AZS stosuje się u dzieci? 

     Czym jest atopia? 

     Jak już wspomniano we wstępie, AZS należy do schorzeń atopowych. Co to oznacza? Atopia polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który w odpowiedzi na relatywnie niewielkie dawki wybranego alergenu - wytwarza duże lub bardzo duże ilości przeciwciał IgE. Takie nieprawidłowe reakcje organizmu pochodzą najczęściej z tych obszarów ludzkiego organizmu, które są narażone na bezpośredni kontakt z alergenami, czyli z: układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz właśnie skóry. 

     U małych dzieci alergenem są najczęściej pokarmy: białko mleka, jajka, gluten, cytrusy. W kolejnych latach życia dziecka alergie pokarmowe mogą zanikać (organizm rozwija tolerancję na uczulające go do tej pory produkty), a w ich miejsce mogą pojawiać się alergie powietrzopochodne, nazywane uczuleniami, np. na roztocza i pyłki. Coraz częściej odnotowywane jest zjawisko tzw. marszu alergicznego, w którym jedne choroby atopowe przechodzą w inne.

     Atopowe zapalenie skóry u dzieci kosmetyki

     Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry?

     Jak już wspomniano we wstępie AZS jest chorobą atopową. Obecnie, w związku z gwałtownie przyrastającą liczbą osób cierpiących na AZS, Atopowe Zapalenie Skóry uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jakie są jej przyczyny i objawy?

     Atopowe Zapalenie Skóry - przyczyny  

     Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, u której podstaw leży genetycznie uwarunkowana skłonność do reakcji alergicznych. Charakterystyczne dla Atopowego Zapalenia Skóry są zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu naskórka. Bariera lipidowa jest najczęściej cieńsza (w porównaniu z normalną skórą) i obustronnie przepuszczalna, a co za tym idzie - skóra nie jest odpowiednio chroniona przed utratą wody (stąd jej suchość), a wszelkie alergeny i drobnoustroje mogą w łatwy sposób wnikać przez skórę do wnętrza organizmu.

     Rozwojowi chorób atopowych sprzyja również coraz bardziej zanieczyszczone środowisko oraz nieprawidłowa dieta, w której znajduje się wysoko przetworzona żywność, nadmierne ilości cukrów oraz jedzenia typu fast-food. Do czynników, które mogą nasilać chorobę i jej przebieg należą niewłaściwie dobrane kosmetyki (osoby ze zdiagnozowanym AZS powinny używać wyłącznie dermo kosmetyków) oraz długotrwałe napięcia nerwowe i stres.  

     Atopowe Zapalenie Skóry - objawy

     AZS jest chorobą, która powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, do których zalicza się częste podrażnienia i zaczerwienienia na skórze, wysypki i wypryski, egzemy / suche plamy na skórze (pojawiające się przede wszystkim w zgięciach łokciowych i kolanowych, na nadgarstkach, na szyi i twarzy) oraz uporczywy świąd. W ostrych fazach choroby zmiany skórne mogą mieć postać rumienia, który wyraźnie odcina się od skóry, łuszczy się, może posiadać grudki lub pęcherzyki.

     Nasilone swędzenie skóry należy do najbardziej uciążliwych objawów AZS, skutecznie obniżających samopoczucie, utrudniających codzienne funkcjonowanie oraz uniemożliwiając pełnowartościowy nocny odpoczynek (skóra najbardziej swędzi właśnie wieczorami i w nocy). Próby zniwelowania swędzenia poprzez drapanie podrażnionych miejsc, prowadzą do zaostrzania się stanów zapalnych i dalszego pogłębiania uszkodzonych fragmentów skóry, a nawet niewielkie rany są zaproszeniem dla drobnoustrojów powodujących nadkażenia.

     Sucha skóra u dziecka - natura

     Sucha skóra u dziecka - co robić? 

     Jeżeli nasze dziecko cierpi na AZS, ma suche plamy na skórze rąk, nóg, głowy czy wokół ust - musimy przede wszystkim wdrożyć odpowiednią pielęgnację, ale również zadbać o noszenie ubrań z przyjaznych dla skóry tkanin oraz prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę. 

     Atopowe Zapalenie Skóry - leczenie 

     AZS jest chorobą przewlekłą, która może nawracać nawet po długich okresach remisji. Leczenie dziecka z Atopowym Zapaleniem Skóry powinno odbywać się dwutorowo i obejmować zarówno leczenie przyczynowe, jak i leczenie objawowe.

     Leczenie przyczynowe wymaga m.in. stosowania odpowiedniej diety, która umożliwia utrzymywanie odpowiednich proporcji między kwasami omega-3 i omega-6 (powinny one wynosić od 1:1 do 1:4) w organizmie chorego, dbanie o kondycję skóry (profilaktyka!) oraz skuteczną eliminację czynników uczulających. W cięższych przypadkach wskazane może być również podjecie prób odczulania na ustalone w ramach diagnozy dermatologicznej i alergicznej alergeny. Leczenie objawowe AZS u dzieci opiera się na stosowaniu odpowiednich dermo kosmetyków, maści i kremów. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu w leczeniu atopowej skóry jest profilaktyka, w ramach której konieczne jest regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz unikanie wszelkich kosmetyków i środków piorących, które mogłyby podrażniać skórę.

     Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci - kosmetyki

     Pielęgnacja atopowej skóry dziecka wymaga szczególnej atencji oraz sięgnięcie po naturalne kosmetyki na AZS dla dzieci. To specjalistyczne produkty, których zadaniem jest efektywna ochrona i pielęgnacja delikatnej i wrażliwej skóry dzieci na co dzień oraz skuteczne łagodzenie objawów w okresach zaostrzenia choroby. Kosmetyki dedykowane do ochrony i pielęgnacji skóry atopowej nie powinny zawierać barwników, substancji zapachowych oraz innych dodatków, które mogłyby podrażniać skórę. Ta zasada dotyczy również środków piorących, używanych do prania ubrań oraz wszelkich tekstyliów (ręczników, pościeli), z którymi ma kontakt skóra atopowa.

     Zobacz: Naturalne kosmetyki dla dzieci i niemowląt

     AZS u dzieci pielęgnacja

     AZS u dziecka - najważniejsze zasady 

     Bardzo sucha skóra u dziecka wymaga trzymania się ściśle określonych zasad na co dzień. Oprócz doboru odpowiednich dermo kosmetyków dla dzieci z AZS (konieczna jest regularność i systematyczność ich stosowania!), warto również pamiętać o ubieraniu dziecka w luźne ubrania z naturalnych tkanin (najlepiej bawełny) oraz dbaniu o właściwie zbilansowaną dietę. Skóra atopowa nie lubi wysokich temperatur i zdecydowanie lepiej reaguje na szybki prysznic niż długie wylegiwanie się w wannie z gorącą wodą. Dobrym pomysłem jest z kolei robienie raz na jakiś czas kąpieli w ciepłej (nie gorącej!) wodzie, z dodatkiem wybranego emolientu, który pozytywnie wpływa na kondycję naskórka. Z otoczenia dziecka warto usunąć domowe "zbieracze kurzu" - dywany i ciężkie zasłony. 

     AZS u dziecka to nie wyrok! Konsekwentna i regularna pielęgnacja skóry oraz stosowanie się do najważniejszych zasad i wskazówek lekarzy (dermatologa, alergologa), pozwala na utrzymywanie skóry w dobrej kondycji, skuteczne minimalizowanie częstotliwości występowania zaostrzeń choroby oraz rozległości zmian na skórze, a także efektywne łagodzenie objawów Atopowego Zapalenia Skóry. 

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Weleda Babycreme Krem na odparzenia dla niemowląt
     -30%
     Obrazek Krem pielęgnacyjny dla dzieci z nagietkiem Weleda
     -20%
     Obrazek Szampon i emulsja dla dzieci z bio-aloesem Lavera

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry