• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Poznaj naturalne składniki kosmetyków

     Poznaj naturalne składniki kosmetyków

     Niestety bardzo często o tym zapominamy. Tymczasem skóra jest chłonna niczym gąbka i przyjmuje wszystko, czym ją karmimy. Również niezdrowe dla nas syntetyczne substancje zapachowe, barwniki, konserwanty oraz substancje ropopochodne. Zamiast więc klasycznych kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów, wybierz kosmetyki, które mają bezpieczny, naturalny skład.

     Kosmetyki naturalne czyli jakie?

     Biorąc pod uwagę fakt, że dodatki chemiczne zawarte w konwencjonalnych kosmetykach nie są obojętne dla naszego zdrowia, naprawdę warto wybierać wyłącznie naturalne kosmetyki, wolne od SLS, SLES, silikonów czy parabenów. Jest to ważne dla każdego z nas, a zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

     Czym są kosmetyki naturalne? W Europie brakuje regulacji prawnej dotyczącej kosmetyków naturalnych. Nadal trwają prace nad stworzeniem jednoznacznej i prawnie usankcjonowanej definicji. Jednakże za kosmetyk naturalny uznaje się dziś produkt, w którym surowce naturalne stanowią minimum 50% masy produktu i przynajmniej 5% z nich pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych. Kosmetyk organiczny to z kolei produkt, w którym minimalna ilość surowców pochodzenia naturalnego musi wynosić 95% jego masy z czego przynajmniej 10% powinna pochodzić z ekologicznych upraw biologicznych.

     Czym są surowce naturalne w kosmetyce?

     Surowce naturalne w kosmetyce to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego oraz mieszanki i produkty reakcji między nimi. W celu ich uzyskania, a następnie przetwarzania można stosować wyłącznie procesy fizyczne takie, jak tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.

     kosmetyki naturalne

     Jakich składników nie powinno być w kosmetykach naturalnych?

     Kosmetyki naturalne nie mogą zawierać surowców modyfikowanych genetycznie. Dotyczy to zarówno surowców roślinnych, jak i zwierzęcych. Na zakazanej liście znajdują się także syntetyczne barwniki i substancje zapachowe, sztuczne tłuszcze, sztuczne oleje oraz substancje uzyskiwane przy destylacji ropy naftowej. W przypadku kosmetyków naturalnych zabronione są emulgatory PEG jako konserwanty. Poniżej prezentujemy listę składników, których kosmetyki naturalne nie mogą posiadać w swoim składzie:

     • parabeny kryjące się pod nazwą Methylo- Propylo- Butylo- Ethylo- paraben
     • silikony
     • oleje mineralne
     • parafina, czyli paraffinum liquidum
     • wazelina, czyli petrolatum
     • sodium lauryl sulphate, czyli SLS
     • sodium laureth sulfate, czyli SLES
     • formaldehyd
     • glikole PEG, PPG
     • sole aluminium
     • chemiczne filtrów UV
     • karbomery
     • etanoloaminy kryjące się pod nazwą MEA, DEA, TEA
     • nanocząsteczki
     • składniki pochodzenia zwierzęcego poza woskiem pszczelim, miodem, mlekiem i lanoliną

     Naturalne składniki kosmetyków - dozwolone konserwanty

     Natura od zawsze wiedziała, co jest dla nas najlepsze. Naturalne składniki kosmetyków są nie tylko łagodniejsze, ale także lepiej przyswajalne i bliższe naszej skórze. Co ważne, surowce naturalne w kosmetyce są po prostu bezpieczniejsze dla nas, a przy tym wszystkim naprawdę skuteczne w działaniu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że fakt, iż kosmetyk jest naturalny nie oznacza, że nie posiada konserwantów. Kosmetyki naturalne mogą być zabezpieczane konserwantami dopuszczonymi przez organizacje certyfikujące kosmetyki. Są to m.in.

     • sodium benzoate
     • benzyl alcohol
     • citric acid
     • salicid acid
     • sodium benzoate
     • potassium sorbate

     Substancje w kosmetykach naturalnych

     Inne składniki obecne w kosmetykach naturalnych


     Surowce naturalne w kosmetyce to przede wszystkim oleje i masła roślinne, którymi zastępuje się chemiczne silikony. To także olejki eteryczne i ich frakcje, wyciągi z ziół, tłuszcze i woski, naturalne barwniki, nieorganiczne sole, naturalne emolienty. Niektóre ze składników znajdujących się w kosmetykach naturalnych mogą brzmieć obco, a jednak są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Są to m.in.

     CETEARYL ALCOHOL – to składnik, który często pojawia się w balsamach i masłach do ciała, a także kremach do twarzy i odżywkach do włosów. Jest to alkohol tłuszczowy – jeden z najważniejszych przedstawicieli dobrych alkoholi, którego zadaniem jest stabilizacja emulsji. Dzięki niemu kosmetyk nie rozwarstwia się na zawarte w nim substancje oleiste i wodniste. Cetearyl alcohol należy do alkoholi nawilżających.

     LINALOOL to kolejny składnik dopuszczalny do stosowania w kosmetykach naturalnych oraz naturalnych środkach czystości. Wykorzystywany głównie ze względu na swój przyjemny zapach. Linalool jest składnikiem pochodzenia naturalnego.

     COCOMIDOPROPYL BETAINE (Coco-Betaine) - zazwyczaj występuje w szamponach i żelach do mycia. Wykazuje działanie myjące, pianotwórcze i przeciwbakteryjne. Jednocześnie delikatnie natłuszcza. Jak sama nazwa na to wskazuje, pozyskiwany jest z oleju kokosowego i betainy (pochodna gliceryny). Cocomidopropyl betaine to jeden z najtańszych i najpopularniejszych zamienników SLS i SLES.

     GLYCERIN – hydrofilowa substancja o działaniu nawilżającym. Zazwyczaj występuje w kremach, a także szamponach do włosów. Glycerin ma pozytywny wpływ na trwałość i konsystencję kosmetyku. Zapobiega jego wysychaniu i chroni składniki od krystalizacji. Dzięki temu, że ma działanie bakteriostatyczne, pozwala na dłuższe użytkowanie produktu. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji, ponieważ łagodzi ewentualne podrażnienia, odżywia, nawilża i regeneruje skórę.

     LIMONENE to składnik, który często gości w kosmetykach naturalnych. Nadaje im przyjemny aromat skórki cytrynowej. Poza tym posiada właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i antynowotworowe. Limonene pobierany jest z otoczenia, gdyż naturalnie występuje w owocach cytrusowych.

     ALLANTOIN – czyli znana alantoina, substancja łagodząca. W kosmetykach najczęściej pojawia się w połączeniu z pantenolem. Działa nawilżająco, regenerująco i przeciwzapalnie.

     PROPANEDIOL – glikol pochodzenia roślinnego, wykazujący działanie nawilżające. Główną funkcją tego składnika jest ułatwianie przenikania substancji aktywnych. Może być stosowany jako rozpuszczalnik. Poprawia lepkość i konsystencję kosmetyków.

      

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry