• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Pielęgnacja włosów wysokoporowatych - jak się do tego zabrać?

     Pielęgnacja włosów wysokoporowatych - jak się do tego zabrać?

     Porowatość włosów to kluczowy element w doborze odpowiedniej pielęgnacji. Każdy rodzaj włosów potrzebuje innego traktowania i będzie różnie reagował na określone składniki kosmetyczne. Ze względu na budowę, włosy możemy podzielić na nisko, średnio i wysokoporowate. Te ostatnie niestety bywają najbardziej wymagające jeśli chodzi o tolerancję na składy kosmetyków. Dlatego posiadaczki pasm tego typu, powinny zwrócić szczególną uwagę na produkty, które stosują podczas codziennego mycia i pielęgnacji tej partii naszego ciała.

     Włosy wysokoporowate... czyli jakie?

     Każdy włos zbudowany jest z drobnych łusek, które stanowią zewnętrzną osłonkę, zabezpieczającą wnętrze przed uszkodzeniami. Te łuski mogą w mniejszym bądź większym stopniu odstawać od rdzenia. Włosy wysokoporowate, jak sama nazwa wskazuje, mają powierzchnię o wysokiej porowatości, a więc łuski włosa są tutaj dość mocno odchylone od podstawy. Takie włosy źle znoszą stylizację na gorąco czy różnego typu zabiegi fryzjerskie, gdyż ich osłonka jest po prostu mniej jednolita i wytrzymała.


     Najczęściej do tej grupy zaliczają się włosy naturalnie kręcone. Jednak nie tylko genetyka ma tutaj wpływ. Częste farbowanie (szczególnie rozjaśnianie), stylizacja przy użyciu gorącego strumienia suszarki czy nadmierne używanie prostownicy może doprowadzić do zwiększenia porowatości naszych włosów.

     Poniżej przedstawiamy kilka charakterystycznych cech włosów wysokoporowatych:

     1. Mają suchą, szorstką i łamliwą strukturę
     2. Bardzo szybko schną, najczęściej od końcówek w górę
     3. Łatwo wchłaniają wszelkiego rodzaju odżywki i maski
     4. Ich końcówki są rozdwojone i kruche
     5. Bardzo łatwo ulegają puszeniu, szczególnie pod wpływem wilgoci
     6. Łatwo się się plączą i trudno rozczesują
     7. Są często łatwe w stylizacji

     Jeśli na wszystkie te punkty odpowiedziałaś twierdząco, bardzo możliwe, że niestety należysz właśnie do posiadaczek tego typu włosów.

     Włosy rozjaśnianie wysokoporowate

     Proteiny, emolienty, humektanty, czyli równowaga PEH


     Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na zachowanie ich w dobrej kondycji. Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Z pewnością na początek warto wiedzieć czym jest równowaga PEH. PEH, czyli Proteiny Emolienty Humektanty, to grupy składników kosmetycznych, które różnią się budową chemiczną i z tego względu w różny sposób działają na nasze włosy.


     Proteiny - to naturalny budulec naszych włosów. Są niezwykle istotne przy wypełnianiu mikrouszkodzeń, nadają włosom połysk i sprężystość, zapobiegają nadmiernemu łamaniu. Dzielą się na wielkocząsteczkowe i małocząsteczkowe. Ich nadmiar może skutkować nadmiernym plątaniem i puszeniem się pasm. Proteiny stosujemy najrzadziej, co 3-4 mycia i ZAWSZE bezpośrednio po nich nakładamy odżywkę lub maskę emolientową, która zamyka je w środku.


     Naturalna odżywka proteinowa z proteinami pszenicy

     Emolienty - to jest to, co włosy wysokoporowate lubią najbardziej! Emolienty tworzą na powierzchni włosów ochronną powłoczkę, chroniąc przed niekorzystnym wpływem środowiska. Domykają ponadto łuski włosa, sprawiając iż są one gładkie i lśniące. Oczywiście z emolientami również nie można przesadzać, ponieważ możemy doprowadzić do oklapnięcia i nadmiernego przetłuszczania się włosów. Przykładem emolientów są oleje (np. olej lniany, z kiełków pszenicy, jojoba, olej awokado), woski czy lanolina. Emolienty można stosować po każdym myciu, jako element domykający pielęgnację.


     Humektanty - czyli włosonawilżacze. Nawilżają włosy od środka, nadając im połysk. Ich niedobór może skutkować matowieniem i szorstkością. Przedawkowanie humektantów może natomiast powodować puch i plątanie się włosów, szczególnie pod wpływem wilgoci. Maski i odżywki czysto humektantowe, można stosować co 2-3 mycia i również każdorazowo zamykać emolientami. Przykładem humektantów są panthenol, aloes czy gliceryna.


     Naturalny szampon humektantowy z aloesem

     Włosy wysokoporowate

     Naturalne kosmetyki do włosów wysokoporowatych


     Naturalna pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest bardzo dobrym wyborem dla posiadaczek tego typu pasm. Szczególnie sprawdzi się jako pielęgnacja włosów kręconych, które nie przepadają za mocnymi środkami myjącymi typu SLES/SLS oraz olejami mineralnymi i silikonami. Naturalne kosmetyki do włosów są często łagodne dla uwrażliwionej struktury włosa i skóry głowy. Rzadko kiedy uczulają, a ich łagodny skład delikatnie myje i pielęgnuje nasze włosy. Jeśli planujemy zacząć dbać o włosy w ten sposób, z pewnością powinniśmy zaopatrzyć się z bogatą, emolientową odżywkę, posiadającą naturalny skład. Przykładem takiej odżywki może być naturalna odżywka emolientowa do włosów wysokoporowatych z olejem arganowym .

     Nie bez znaczenia jest też szampon, nie zawierający silikonów czy SLES i SLS. W przypadku włosów kręconych dobrze jest też korzystać z kosmetyków do stylizacji, takich jak na przykład wegański żel do stylizacji włosów Bioturm, który możemy nakładać na mokro, nadając naszym lokom odpowiedni kształt.

     Pielęgnacja włosów wysokoporowatych w naturalny sposób

     Pielęgnacja włosów wysokoporowatych - podsumowanie

     Włosy wysokoporowate są wymagające jeśli chodzi o ich pielęgnację. Jednak dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom można nie tylko przywrócić im piękny wygląd, ale nawet obniżyć ich porowatość. Warto przestawić się w tym przypadku na delikatne kosmetyki naturalne, zrezygnować z intensywnego rozjaśniania, prostowania i innych inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Oczywiście ostateczny plan pielęgnacyjny powinien być określony za pomocą metody prób i błędów. Niekiedy coś, co w teorii powinno działać cuda na naszej głowie, może się okazać nieskuteczne, dlatego warto testować różne kombinacje produktów aby znaleźć swój idealny program pielęgnacyjny.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Odżywka do włosów z proteinami pszenicznymi
     Obrazek Szampon z aloesem do włosów suchych 500 ml
     Obrazek Odżywka nadająca połysk z bio-olejem arganowym

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry