Skóra twarzy wymaga specyficznej pielęgnacji dostosowanej do jej wymogów i specyfiki. Na wybór odpowiednich produktów wpływa pora roku, czyli pogoda oraz warunki w pomieszczeniach. Zima to dla cery naprawdę trudny okres – chłód, a nawet siarczysty mróz, wiatr i śnieg, ale także suche, ciepłe powietrze w niewietrzonych wnętrzach i duże różnice temperatur. Pielęgnacja cery zimą będzie skuteczna, jeśli tylko zastosujemy odpowiednie kosmetyki, najlepiej oparte o sprawdzone naturalne składniki.
Zima bywa sroga… dla skóry twarzy
Zimą nasza cera jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników, nie ukryjemy jej przecież pod ciepłymi ubraniami tak jak reszty ciała. Niezależnie od tego czy jest to cera bardzo wrażliwa czy też mieszana, sucha lub tłusta, typowe zimowe warunki nie mają na nią dobrego wpływu. Z jednej strony niskie temperatury, wiatr, z drugiej ogrzewane, suche powietrze. Jeśli dodamy do tego źle dopasowane kosmetyki, zbyt agresywną pielęgnację twarzy zimą – mamy „receptę” na podrażnioną, przesuszoną i pozbawioną blasku cerę.
Nawilżanie to podstawa również zimą
Między bajki odłóżmy stwierdzenie, że nawilżanie skóry zimą jest niewskazane. Nic bardziej mylnego – każda cera wymaga skutecznego nawilżania, niezależnie od pory roku. Mało tego – ekstremalne warunki pogodowe i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprzyjają przesuszeniu cery.
A zatem jak dbać o skórę twarzy zimą? Nowoczesne, naturalne kosmetyki mają w swoim składzie wiele dobroczynnych składników, które bezpiecznie nawilżą skórę, również zimą. Zadaniem aktywnych składników zimowego kremu jest zatrzymanie wody w skórze oraz ochrona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto na zimę warto wybrać krem oparty na hydrolatach, a nie na wodzie.
Składniki dobrych, naturalnych kremów do twarzy
Wybierając krem do pielęgnacji skóry twarzy zimą dokładnie czytamy etykietę ze składem. Krem bezpieczny, ochronny i regenerujący może zawierać np.:
- masła, (shea, kakaowe),
- oleje naturalne,
- alantoinę, pantenol, aloes,
- wyciągi roślinne np. z rumianku i owsa,
- ceramidy,
- glicerynę,
- witaminy,
- antyoksydanty (witaminę E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty),
- mocznik,
- kwas hialuronowy.
Istotna jest też konsystencja – dla cery suchej dobrym wyborem będzie gęsty, bardziej tłusty krem, skórę tłustą i mieszaną pielęgnujmy lżejszymi kremami i emulsjami.
Łagodne oczyszczanie i ochrona skóry zimą
Zima wymaga specyficznego podejścia do oczyszczania cery. Jak powinna wyglądać bezpieczna pielęgnacja skóry zimą, zanim nałożymy odpowiedni krem? Musimy zadbać o barierę ochronną skóry. W przypadku skóry delikatnej i wrażliwej warto zastąpić tradycyjne żele czy emulsje do mycia twarzy specjalnymi olejkami oczyszczającymi, ewentualnie roślinnym mydłem na bazie oliwy. Mycie twarzy wodą może zaszkodzić także cerze tłustej, przesuszona będzie produkować więcej sebum. Dlatego delikatne emulsje myjące i płyn micelarny to bardzo dobry sposób na oczyszczanie skóry zimą.
Zimowa ochrona skóry – nie zapominaj o słońcu!
Naturalne kremy do twarzy na zimę mają zapewnić ochronę przed mrozem, wiatrem, dlatego zawierają oleje roślinne, witaminy, masła. Na blogu nie możemy pominąć także bardzo ważnej o tej porze roku ochrony przeciwsłonecznej.
Promienie UVA i UVB odbite od śniegu są bezlitosne dla skóry. Krem z wysokim filtrem jest szczególnie wskazany nie tylko w czasie urlopu w górach, ale również wtedy, kiedy stosuje się kosmetyki z witaminą C czy retinolem. Warto postawić na naturalne kremy do twarzy zawierające np. filtry mineralne, nawilżające substancje filmogenne, antyoksydanty i roślinne proteiny.
Zimowe odżywianie cery
Pielęgnacja twarzy zimą to także odżywiane. Skuteczność kremów bogatych w roślinne oleje i witaminy, warto wzmocnić systematycznym stosowaniem maseczek. Oczywiście na blogu zawsze polecamy naturalne kremy i maseczki do twarzy. Bez parabenów, silikonów, barwników czy konserwantów. Dobroczynne odżywcze działanie mają zawarte w nich oleje, masła, witaminy (A, C, D, E i K), ceramidy czy kwas hialuronowy.
Składniki odżywcze dostarczajmy także wewnętrznie, zdrowa dieta bogata w NNKT i witaminy ma istotny wpływ na kondycję i efektywną pielęgnacja cery zimą. Nie zawsze zima wymusza na nas rewolucję w kosmetyczce. Jeśli jednak cera źle reaguje na warunki pogodowe warto wybrać odpowiednie, naturalne kremy do twarzy. Na szczególną troskę zasługuje skóra wrażliwa, z AZS, ale też tłusta i trądzikowa. Nawilżanie skóry zimą może być przyjemne i skuteczne, jeśli wybierzemy właściwe produkty. Kosmetyki naturalne oparte o wyciągi i składniki roślinne, skutecznie odżywiają, pielęgnują i chronią. Nawet w mroźne poranki i w ogrzewanych salonach.
Zobacz też: Naturalna pielęgnacja twarzy: jak robić to prawidłowo?
Pozostaw komentarz