• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Olejki eteryczne – kosmetyki naturalne w walce z komarami

     Olejki eteryczne – kosmetyki naturalne w walce z komarami

     Komary kontra ludzie – pierwsze starcie

     Na pierwszą linię obrony wystarczy częstsze mycie się, stawianie na przewiewną odzież i unikanie perfum o kwiatowych nutach – zarówno pot jak i zapach kwiatów działają na komary jak płachta na byka. W ten sposób będzie im trochę ciężej Ciebie namierzyć, ale nie łudź się, że to wystarczy.

     Sklepowe środki odstraszające komary

     Chcąc wyciągnąć prawdziwe działa musisz sięgnąć po repelenty. Duża część popularnych środków odstraszających komary zawiera tzw. DEET. Ta substancja chemiczna jest rzeczywiście skuteczna. Kłopot tylko taki, że została opracowana na potrzeby amerykańskiego wojska biorącego toczących boje w trudnych warunkach wilgotnych lasów zwrotnikowych. Zasadniczo priorytet był taki, żeby żołnierze umierali raczej od kuli nieprzyjaciela niż z powodu śmiercionośnej choroby, którą jak uważano przenosiły komary. Nie dziwi więc to, że zignorowano fakt, że DEET jest wyjątkowo drażniący i działa toksycznie na układ nerwowy nie tylko insektów, ale i człowieka. Z łagodniejszych skutków ubocznych wymienię łzawienie oczu, bóle głowy i zaburzenia widzenia. Te, które mogą narobić poważnego stracha przemilczę.

     Naturalne repelenty

     Jak więc walczyć z komarami i wrócić z tej walki z tarczą jednocześnie nie podtruwając siebie i otoczenia? Jeśli szukasz alternatywy dla środków przeciw komarom ze sklepowych półek, to wiedz, że można zrobić go samemu na bazie naturalnych kosmetyków. Proste, domowe środki odstraszające komary skomponujesz korzystając z darów natury, jakimi są olejki eteryczne. Poza tym, że są one w 100% naturalne, stanowią także ekologiczne rozwiązanie w walce z owadami.

     Do olejków eterycznych, które odstraszą komary zaliczamy:

     Oprócz działania odstraszającego komary, olejki mogą okazać się również pomocne w sytuacji, gdy doszło do ugryzień. W tej sytuacji warty uwagi okazuje się roztwór olejku lawendowego bądź miętowego wmasowany w skórę w miejscu ugryzienia.

     Domowe środki przeciw komarom – przepisy

     Najprostszym sposobem jest mieszanie olejku eterycznego z olejami bazowymi (ze słonecznika, z oliwek, pestek winogron etc. Z tych dwóch komponentów sporządź 5-10% roztwór olejku (bądź olejków) w oleju. Co to konkretnie oznacza? Jeśli do 100 ml dowolnego oleju dodasz 5-10 ml (50-100 kropelek) olejku eterycznego i wymieszać dokładnie, można uznać, że masz już gotowy do użycia środek odstraszający komary. Jego zastosowanie jest jeszcze prostsze niż przygotowanie. Wystarczy wetrzeć uzyskany roztwór w skórę w tych miejscach, w których jest ona narażona na ugryzienia owadów. 

     Jeśli natomiast chcesz pójść o krok dalej, to po zaopatrzeniu się w atomizer i odpowiednie składniki będziesz cieszyć się poręcznym i wygodnym w aplikacji repelentem w sprayu – naturalnym kosmetykiem zero waste. Wystarczy, że wymieszasz wymienione składniki w wymienionych proporcjach:

     • 100-110 kropli olejków eterycznych . 
     • 2 łyżki stołowe oczaru wirginijskiego
     • 2 łyżki stołowe jednego lub kombinacja: oleju z pestek winogron, oleju jojoba, oleju migdałowego, oliwy z oliwek lub oleju neem (zawierający naturalne związki owadobójcze) 
     • ½ łyżeczki wódki jako środek konserwujący

     Środki ostrożności

     Należy pamiętać, że olejków eterycznych nie należy stosować nierozcieńczonych bezpośrednio na skórę. To substancje o bardzo wysokim stężeniu, a co za tym idzie – o silnym działaniu. Dodatkowo stosowanie olejków eterycznych bez konsultacji z lekarzem nie jest zalecane w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia oraz kobiet w ciąży.

     Olejki eteryczne a olejki zapachowe – co je różni?

     Żeby była jasność – olejek eteryczny to nie to samo co olejek zapachowy. Ten pierwszy rzeczywiście pochodzi prosto z natury- uzyskany został bezpośrednio z roślin i jest silnie stężony. Z kolei olejek zapachowy w najlepszym wypadku zawiera w swoim składzie pewien procent olejku eterycznego, a poza nim – syntetyczne substancje zapachowe wytwarzane w warunkach laboratoryjnych. Zatem jeśli decydujesz się na wybór produktu, zwróć uwagę na to, aby był on naturalny. Poza tym, że są one w 100% naturalne, stanowią także ekologiczne rozwiązanie w walce z owadami.

     Sięganie po wypchane po brzegi chemicznymi substancjami produkty odstraszające komary i aplikowanie ich bezpośrednio na skórę okazuje się więc zupełnie zbędne, bo wysoce skuteczne okazuje się to, co można wydobyć bezpośrednio ze świata natury, niwelując przy tym szereg toksycznych i niepożądanych działań na ludzki organizm. Po prostu wybierz swój ulubiony zapach i do dzieła!

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Argital Spray ochronny na komary z trawą cytrynową
     Obrazek Eubiona Świeca na komary cytrynelowo-miętowa
     Obrazek Eubiona Świeca na komary jałowcowo-lawendowa
     Obrazek Olejek przeciw komarom z bio-olejem jojoba
     olejek eteryczny

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry