Po ukończeniu 25 roku życia nasza skóra zaczyna produkować coraz mniej kolagenu, w efekcie czego staje się wiotka, mniej napięta, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy oraz zmarszczki. Nie każdy za nimi przepada i ty też nie musisz. Mylisz się jednak myśląc, że tylko botoks jest w stanie rozwiązać twoje problemy. Są o wiele prostsze i tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest ujędrniający masaż twarzy. Regularnie wykonywany przynosi spektakularne efekty i co ważne – możesz go wykonywać samodzielnie w domu. Wystarczy olejek do masażu twarzy i kilka wolnych minut. Prawda jest taka, że systematycznie powtarzane stymulowanie mięśni twarzy łagodzi objawy starzenia się i sprawia, że skóra staje się napięta i odzyskuje promienny wygląd.
Czy masaż twarzy odmładza?
Na pytanie, czy masaż twarzy odmładza, istnieje tylko jedna odpowiedź – tak! Wykonywany w domu automasaż może odmłodzić skórę nawet o kilka lat. Doskonale wiedzą o tym Azjatki, które z tego niepozornego zabiegu uczyniły ważny rytuał pielęgnacyjny. Jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby wiedzieć jak i czym masować twarz. O ile popularny w ostatnim czasie masaż specjalnym rollerem działa relaksująco i detoksykująco, o tyle odmładzające efekty uzyskasz masując twarz dłońmi. Ruchy rąk skuteczniej pobudzają krążenie limfy oraz krwi, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona, odżywiona i szybciej pozbywa się toksyn. W efekcie staje się sprężysta, napięta i pełna blasku. Jednym słowem wygląda młodo i świeżo.
Co daje masaż twarzy?
Wiemy już, że masowanie skóry twarzy działa odmładzająco, a jednocześnie relaksująco i rozluźniająco.
Na jakie jeszcze efekty możemy liczyć wykonując systematyczny masaż mięśni twarzy? Zacznijmy od tego, że automasaż poprawia ogólny stan skóry. Powtarzany odpowiednio często polepsza cyrkulację krwi, dzięki czemu komórki są lepiej zaopatrywane w substancje odżywcze. Ma działanie liftingujące. Spłyca istniejące zmarszczki, również te kłopotliwe, jak np. „kurze łapki” i pomaga przywrócić młodzieńczy owal twarzy. Jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych bruzd i zmarszczek, a to z kolei oznacza, że pomaga odsunąć w czasie ewentualne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Może nawet sprawić, że ów zabiegi wcale nie będą potrzebne.
Co jeszcze daje masaż twarzy? Poza tym, że dotlenia skórę:
- zmniejsza obrzęki
- pobudza skórę do odnowy
- rozluźnia mięśnie
- usuwa martwy naskórek
- zwiększa naturalną produkcję kolagenu i elastyny
Jak często i jak długo masować twarz?
Domowy masaż twarzy wcale nie musi trwać długo. Ponoć najlepsze efekty przynosi, gdy trwa 20 minut, aczkolwiek jeśli nie mamy tyle czasu, 10 minut również wystarczy.
Jak często wykonywać taki automasaż? Zgodnie z zaleceniami kosmetologów warto robić to 3-4 razy w tygodniu lub jeśli mamy cienką i wyjątkowo delikatną skórę – raz w tygodniu. Jeśli chodzi o porę dnia, to można ją dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Poranny masaż nadaje skórze promienny wygląd. Wieczorny natomiast dobrze ujędrnia skórę. Obydwa przyczyniają się do tego, że kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji o wiele lepiej się wchłaniają i tym sposobem są skuteczniejsze w działaniu.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania masażu twarzy?
Mimo, że zabieg jest bezpieczny i ma liczne zalety to jednak nie wszyscy powinni się mu poddawać. Masaż mięśni twarzy odradzany jest kobietom w ciąży oraz osobom chorym na choroby nowotworowe, zakrzepicę żył, miażdżycę i opryszczkę. Przeciwwskazaniem do automasażu twarzy są również powiększone węzły chłonne, ropne migdały i stany zapalne jamy ustnej. Masażu nie powinno wykonywać się na skórze trądzikowej.
Masaż twarzy – jak wykonać
Istnieją różne techniki samodzielnego masażu twarzy. Można go wykonywać stosując ruchy głaskające, ugniatające lub oklepujące. Masaż może też mieć formę rozcierania, a więc wykonywania palcami kółeczek tak, jak robi się aplikując na skórę krem. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, aby wykonywane ruchy były delikatne. Trzeba pamiętać, że nasza twarz to nie tylko skóra, ale również naczynia krwionośne, mięśnie, zakończenia nerwowe. A to wszystko wymaga delikatności.
Jak masować twarz? Na początek należy zadbać o właściwe przygotowanie skóry do masażu. Niezbędne będzie oczyszczenie twarzy lub demakijaż, jeśli wcześniej się malowałyśmy. Można również wykonać peeling skóry – wówczas wszelkie produkty pielęgnacyjne wchłoną się jeszcze lepiej. A teraz krok po kroku, jak robić masaż twarzy:
Krok 1
Na skórę aplikujemy olejek do masażu twarzy. Może to być olej arganowy lub olejek jojoba, który świetnie sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i skłonnej do niedoskonałości. Dzięki olejkowi nasze ruchy będą płynniejsze, a skóra otrzyma dodatkowe składniki odżywcze.
Krok 2
Czas na drenaż limfatyczny! Otwartą dłonią wykonuj zdecydowane ruchy od ucha w kierunku obojczyków. Po kilku powtórzeniach, skoncentruj się na podbródku. Umieść kciuki tuż pod podbródkiem i przesuwaj je wzdłuż żuchwy kierując się do uszu.Powtórz kilka razy.
Krok 3
Przejdź do policzków. Masaż mięśni tej części twarzy polega na kolistych ruchach od brody w kierunku ucha, a następnie od nozdrzy do skroni, przesuwając palce pod kośćmi policzkowymi. Ten etap masażu należy zakończyć delikatnym uciskiem na skroniach. Możesz też wszystkimi palcami masować policzki unosząc je ku górze. Staraj się stosować zdecydowany nacisk i rozluźniaj go dopiero w okolicach skroni. W ten sposób pozbędziesz się „chomików”.
Krok 4
Czas na okolice ust. Koniuszkami palców wykonuj okrężne ruchy dookoła warg pamiętając, żeby ruch odbywał się zawsze ku górze. Tak więc usta masujemy nad górną wargą i pod dolną - lekko w górę.
Krok 5
A teraz "lwia zmarszczka", czyli pionowa bruzda między brwiami. Opuszki palców ułóż na łukach brwiowych i masuj rozciągając skórę od czubka nosa na zewnątrz, w kierunku skroni. Nacisk powinien być tu zdecydowany, ale nie może powodować dyskomfortu.
Krok 6
Można przejść teraz do masażu czoła. Tutaj należy kierować się od środka w kierunku skroni, wykonując przy tym okrężne, energiczne ruchy. Czynność warto powtórzyć kilkukrotnie, kończąc uciskiem na skroniach.
Krok 7
Wykonując masaż twarzy nie można zapomnieć o okolicach oczu. Pamiętaj tylko, że skóra wokół oczu jest cienka i wrażliwa, tak więc ruchy muszą być ostrożne i delikatne. Połóż palec wskazujący na linii brwi, a środkowy pod okiem, a następnie uciskaj od wewnętrznej strony oka do zewnętrznej. Czynność powtórz kilka razy.
Krok 8
Wiesz już, jak masować twarz. Pamiętaj również, w jaki sposób kończyć masaż, bo wbrew pozorom jest to bardzo ważne. Ostatni krok masażu stanowi delikatne, wręcz relaksujące oklepywanie całej twarzy opuszkami palców. I gotowe!
Zobacz też: Maseczki na twarz, które możesz zrobić w domu
Pozostaw komentarz