• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Dezodoranty i antyperspiranty - wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć.

     Dezodoranty i antyperspiranty - wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć.

     Pocenie się jest procesem całkowicie naturalnym i jednym z mechanizmów naszej termoregulacji. To nie tylko możliwość schłodzenia, zmniejszenia temperatury ciała, ale także pozbycia się z organizmu szkodliwych substancji. Niestety wraz z toksynami organizm wypaca elektrolity, dlatego kiedy intensywnie się pocimy, trzeba je stale uzupełniać.

     Kiedy podejmujemy wysiłek fizyczny, nadmiernie się emocjonujemy albo po prostu temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, naczynia krwionośne rozszerzają się, a procesowi temu towarzyszy pocenie się. Wydzielanie potu jest więc niezbędne dla zachowania zdrowia. Niestety nadmierne pocenie się i przykry zapach potu, który towarzyszy nam np. w związku z zaburzeniami hormonalnymi czy różnymi chorobami przewlekłymi, stanowi nie lada problem estetyczny. Na szczęście można go rozwiązać, choć trzeba wiedzieć jakich preparatów używać, ja często to robić, a przede wszystkim - czy różnią się od siebie dezodoranty i antyperspiranty.

     Co to jest dezodorant?

     Zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu. Dezodorant nie zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu, a sprawia, że dzięki powstrzymaniu procesu rozkładu bakterii unikamy jego nieprzyjemnej woni. Na pytanie do czego służy dezodorant, najprościej odpowiedzieć, że dezodorant może po prostu maskować przykry zapach, ale też spowalniać rozwój bakterii lub hamować procesy oksydacyjne, czyli utleniające.
     Dezodorant perfumowany sprawi, że zamiast zapachu potu poczujemy (my i nasze otoczenie) przyjemne nuty kompozycji zapachowej dodane do kosmetyku. Ale dezodorant może być pozbawiony dodatkowych nuta zapachowych i wtedy jego jedynym zadaniem jest neutralizacja woni potu poprzez hamowanie namnażania się bakterii oraz hamowanie utleniania się potu na skórze.

     Czy dezodorant dezynfekuje?

     Alkohol etylowy zawarty w dezodorancie niszczy bakterie oraz zabezpiecza przed powstaniem szkodliwego zapachu. Ale nie służy on do dezynfekcji pach czy stóp. Co ważne, kiedy nasze pachy są podrażnione np.od golenia, ne powinno się używać dezodorantu z alkoholem, bo może on jeszcze bardziej podrażnić skórę, a nie zdezynfekować drobne ranki. Jeśli używamy tradycyjnego dezodorantu w sprayu, także może dojść do podrażnienia skóry, bo gazy nośne/wypychające zawarte w dezodorantach (obecnie zamiast freonów stosuje się propan czy butan) także nie są obojętne dla naszego zdrowia.

     Czym się różni antyperspirant od dezodorantu

     Czym się różni antyperspirant od dezodorantu?

     Zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu, zadaniem antyperspirantu jest hamowanie wydzielania potu poprzez zablokowanie ujścia gruczołów potowych, a właściwość ta warunkowana jest przez obecność konkretnych substancji chemicznych, głównie soli glinu. Dobry antyperspirant nie musi być używany codziennie. Wszystko zależy od stopnia koncentracji substancji czynnej odpowiedzialnej za blokowanie gruczołów potowych. Jeśli sięgamy po tzw. bloker, początkowo używa się go 2-3 razy w tygodniu, a potem raz na tydzień. Antyperspirant-bloker uwalnia nas od pocenia się na kilka dni, a potem ponawia się aplikację.

     Zwykły dezodorant pod pachę często musi być aplikowany wielokrotnie w ciągu dnia, choć na opakowaniu widzimy informację, że "uwalania od przykrego zapachu potu na 24 godziny".

     Jednak każdy organizm reaguje na dezodorant inaczej i to, co u jednej osoby faktycznie będzie całodobową wolnością od nadmiernego pocenia się, u innej może być jedynie kilkoma godzinami swobody.

     W odróżnieniu od zwykłych drogeryjnych dezodorantów, w których znajdziemy szkodliwe parabeny, ftalany, triklosan czy glikol propylenowy, naturalne dezodoranty mają skład bazujący na substancjach roślinnych i mineralnych. Natomiast naturalne antyperspiranty bazują na składnikach absorbcyjnych takich, jak soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, skrobia z tapioki czy skrobia z korzenia maranty. Wszystkie one nie mają szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.

     Postać dezodorantu

     Skład dezodorantu to jedno, jego postać - drugie. To jaką postać wybierzemy zależy niemal wyłącznie od naszych upodobań, choć w przypadku dezodorantu w sprayu pamiętajmy, że gaz nośny oraz alkohol mogą być jednymi ze składników podrażniających skórę.

     Dezodoranty w kulce mają postać płynu lub żelu. Ich aplikacja wymaga od nas odrobiny cierpliwości: warstwa dezodorantu musi wyschnąć, w przeciwnym wypadku skóra będzie się nieprzyjemnie kleić. Z kolei dezodorant w sztyfcie zawiera talk, dzięki któremu aplikacja jest bardzo wygodna i który szybko wchłania wodę, dzięki czemu zapewniona jest suchość skóry pod pachami. Dezodorant taki zapobiega też odparzeniom i podrażnieniom skóry. Niestety, talk osypuje się i brudzi ubrania.

     Czy antyperspiranty są szkodliwe? Aluminium, soda i inne substancje

     Wspominaliśmy już o substancjach drażniących i szkodliwych dla zdrowia, na jakie można się natknąć w dezodorantach i antyperspirantach. Pora na podsumowanie tematu.

     Dezodoranty antyperspiracyjne oraz antyperspiranty zawierają aluminium (glin) w postaci jego soli.

     Czy dezodoranty z aluminium są szkodliwe?

     Aluminium przypisuje się negatywny wpływ na układ nerwowy, immunologiczny i hormonalny. Trzeba jednak mieć świadomość, że zdolność przenikania przeznaskórkowego tego pierwiastka oraz ilość absorbowania go z kosmetyków (także np.past do zębów wrażliwych) jest znacznie mniejsza od średniej jego ilości przyjmowanej wraz z pożywieniem i wodą na co dzień.

     Jeśli więc używamy naprzemiennie dezodorantów bez zawartości soli glinu oraz blokerów z dużą ich zawartością, działamy rozsądnie i nie szkodzimy naszemu zdrowiu.

     Naturalne dezodoranty antyperspracyjne i antyperspiranty nie zawierają soli glinu, w jej miejsce pojawiają się np. soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, skrobia z tapioki czy z korzenia maranty. Soda oczyszczona także może podrażniać skórę, choć ma doskonałe właściwości absorbcyjne i świetnie pochłania przykry zapach potu, dlatego nie każdy może używać dezodorantów mających ją w składzie.

     Uczulenie na dezodorant objawy - szczególny przypadek nadwrażliwości

     Każdy dezodorant czy antyperspirant może nas uczulić - także ten naturalny. Zależy to wyłącznie od naszej osobniczej nadwrażliwości na jego poszczególne składniki, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet. Nie ma gwarancji, że produkt w pełni naturalny (ekologiczny, organiczny) nie wywoła reakcji alergicznej - skoncentrowane składniki roślinne, oleje eteryczne czy soda oczyszczona także bywają silnymi alergenami. Uczulenie na dezodorant przejawia się będzie swędzeniem i zaczerwieniem skóry.


     Jaki dezodorant / antyperspirant wybrać?

     Najlepiej wybrać dezodorant o bezpiecznym składzie, a takie znajdziemy zarówno w segmencie preparatów produkowanych masowo, jak i preparatów naturalnych. Druga kwestia to intensywność pocenia się. Jeśli na co dzień pocimy się w sposób umiarkowany, używajmy dezodorantu, silny antyperspirant lub bloker zostawiając sobie na specjalne okazje. Można powiedzieć, że niemal każdy dostępny na rynku dezodorant/antyperspirant jest bezpieczny dla zdrowia, bo musi spełniać restrykcyjne normy dla preparatów ze swojego segmentu. Jeśli trafimy na kosmetyk o kiepskim składzie, po prostu poszukajmy innego.

     Ałun co to jest i jak używać?

     Ałun to kosmetyk w formie kryształu, używany m.in. jako antyperspirant. Chemicznie to dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Choć ałun jest kamieniem naturalnym, a jego złoża znajdują się także w Polsce, dezodorant w postaci kryształu, który możemy kupić w drogerii nie jest kawałkiem takiego naturalnego kamienia, a ałunitem (kamieniem o podobnym składzie) poddanym stosownej obróbce.

     Dezodorant w postaci ałunu składa się zazwyczaj z jednego rodzaju związku, najczęściej jest to potassum alum (ałun glinowo-potasowy, związek aluminum, potasu i siarki). Pozostałe rodzaje to ałun glinowo-sodowy lub glinowo-amonowy. Wszystkie są solami aluminium.
     Jak używa się dezodorantu w krysztale? Ałun należy zwilżyć wodą, posmarować pachy, a także inne okolice ciała, których pocenia się chcemy uniknąć (dłonie, stopy, niektórzy stosują go też w miejscach intymnych). Ałun działa ściągająco, zwęża pory, ma też właściwości antybakteryjne. Jest bezwonny, nie zostawia śladów na ubraniu. Jeśli nie jesteśmy uczuleni na sole glinu, nie uczuli nas i ałun.
     Według szacunków naukowców biodostępność soli glinu to 0,012%, co oznacza, że według dzisiejszej wiedzy uznaje się, że dezodoranty ałunowe (lub zawierające ałun) są bezpieczne dla zdrowia.

     Dezodorant dla dziecka i nastolatki

     Jaki dezodorant dla dziecka / nastolatki?

     Od kiedy warto kupować dezodorant dla dziecka? Wydaje się, że natura sama podpowiada, kiedy należałoby ułatwić życie nastolatkowi i zaoferować mu pierwszy preparat zapobiegający nadmiernemu poceniu się i niwelujący, wyjątkowo przykry w okresie dojrzewania, zapach potu. Przed okresem dojrzewania pot jest bezwonny, dlatego dzieci nie potrzebują dezodorantów i antyperspirantów. Dopiero aktywacja hormonów w okresie pokwitania sprawia, że pocenie się zaczyna być problemem. Wtedy warto sięgnąć po preparaty dostosowane do indywidualnych potrzeb młodego człowieka.

     Jaki dezodorant dla kobiety w ciąży?

     Kobietom w ciąży poleca się dezodoranty naturalne, wolne od wszystkich opisanych wyżej substancji szkodliwych i drażniących, w tym nadmiaru soli glinu. Oczywiście najszybciej preparat taki znajdziemy w segmencie dezodorantów bazujących na składnikach roślinnych. Niektóre wymienione w artykule składniki drogeryjnych dezodorantów podejrzewa się o niekorzystny wpływ na rozwój płodu (np. parabeny mogą przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej) czy zaburzenia gospodarki hormonalnej u samej ciężarnej (ftalany i parabeny).

     Jaki dezodorant dla mężczyzny

     Jaki dezodorant dla mężczyzny?

     Wbrew potocznym opiniom, skóra panów jest pod pachami tak samo delikatna jak skóra pań.
     Dobry dezodorant męski to zwykle produkt naturalny o silnych właściwościach absorbcyjnych oraz akceptowalnych przez panów nutach zapachowych. Mężczyźni chętnie sięgają po ałun oraz blokery, które na dłużej uwalniają ich od konieczności codziennego używania zwykłych dezodorantów. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn bardzo aktywnych fizycznie, intensywnie pracujących i tych, od których wymaga się w pracy perfekcyjnego wyglądu.

     Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorancie?

     Zużyte pojemniki po dezodorantach w sprayu powinny trafić do pojemnika na plastik i metal – w procesie odzysku da się je wystarczająco oczyścić. Opakowania po dezodorantach w kulce i w sztyfcie w myśl obowiązujących przepisów wyrzuca się do kosza na metale i tworzywa sztuczne.

     Na pytanie, gdzie wyrzucać dezodoranty zapakowane w szkło, nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli buteleczka jest bliższa tej po piwie czy napoju to można ją wyrzucić do pojemnika na odpady szklane, jeśli jednak opakowanie jest wielomateriałowe, trzeba je wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

     dezodorant w samolocie

     Czy można zabrać dezodorant do samolotu?

     Jeśli spełnimy warunek odpowiedniej objętości opakowania (zwykle 100 ml), możemy zabrać do bagażu podręcznego bardzo wiele kosmetyków, od dezodorantów w sztyfcie i sprayu, przez perfumy, lakier do włosów, pastę do zębów, po płyn do soczewek kontaktowych. Dezodoranty najlepiej trzymać w torbie z płynami, aby przejść proces kontroli bezpieczeństwa.

     Jak usunąć plamy po dezodorancie?

     Aluminium w antyperspirancie reaguje z białkami w pocie i powoduje brzydkie żółte plamy na koszulach.

     Jak usunąć plamy z dezodorantu w kulce czy w sztyfcie? Jest to trudne, bo zwykle namaczanie i pranie w detergencie nie daje rady, ale nie jest niewykonalne. Dobrze sięgnąć po amoniak (wystarczy węglan amonu kupiony na stoisku z z artykułami do pieczenia ciast), sodę oczyszczoną albo wodę utlenioną.

     W przypadku delikatnych tkanin takich jak wełna, lycra czy jedwab, na plamy po dezodorancie stosuje się wyłącznie rozcieńczony amoniak, o stężeniu nie większym niż 50%.

     Woda utleniona (roztwór 3%rozcieńczony zwykłą wodą) sprawdzi się w przypadku ubrań białych - kolorowe mogą się odbarwić. Z plamami po antyperspirancie na białych ubraniach, poradzić sobie może także soda oczyszczona - wystarczy namoczyć tkaninę w wodzie z dodatkiem łyżeczki tej substancji.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Dezodorant w kulce roll-on Aloes Urtekram
     Obrazek Dezodorant roll-on dla panów Urtekram
     -10%
     Obrazek Dezodorant roll-on 24 h CYTRUS Weleda
     -20%

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry