• Kategorie
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Producenci
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Produkty
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Zdjęcie dla posta Czym jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić?

     Czym jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić?

     Ostatnimi czasy stajemy się co raz bardziej świadomi pielęgnacji swoich włosów. Poszukując sposobów na to, jak o nie zadbać, możemy trafić na wiele nieznanych nam przedtem pojęć. Jednym z nich jest porowatość, której znajomość pozwoli nam na m.in. przygotowanie planu pielęgnacyjnego mogącego zmienić wygląd naszych włosów (od wewnątrz jak i od zewnątrz) w niewiarygodny sposób. Jak ocenić porowatość włosów, i gdzie zacząć drogę ku pięknym, zdrowym włosom? O tym więcej w dzisiejszym wpisie.

     Porowatość włosów

     Porowatość włosów to stopień rozchylenia łusek włosa. Dla każdej osoby będzie on trochę inny.  Specyficzną cechą porowatości jest to, że używając świadomej pielęgnacji, możemy ją zmienić tzn. na przykład z włosów wysokoporowatych uzyskać włosy średnioporowate. Nierzadkim przypadkiem jest również nierównomierny stopień porowatości. Zdarza się to przede wszystkim u osób posiadających włosy kręcone, gdzie często spotykana jest niskoporowata nasada w kombinacji z wysokoporowatymi końcówkami.

     Tekst na porowatość

     Włosy wysokoporowate

     Największe rozchylenie łusek włosa ma miejsce w przypadku włosów wysokoporowatych. Ich cechy to:

     - częste przesuszenie, 

     - mat,

     - wygląd „zniszczonych” (chociaż w rzeczywistości osoby posiadające takie włosy mogą o nie niesamowicie dbać). 

     Takimi włosami są najczęściej kręciołki (szczególnie w odcinku od ucha w dół) oraz farbowane czy codziennie prostowane włosy. Taki typ porowatości jest najtrudniejszy w pielęgnacji oraz najszybciej podlega mechanicznym uszkodzeniom np. rozdwajaniu czy kruszeniu się. Wszelkie wydobycie blasku czy nadanie kształtu „tafli wody” u posiadaczy takich włosów będzie przeważnie pracochłonne.

     Zobacz też: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

     Włosy średnioporowate 

     Ten stopień porowatości jest najczęściej spotykanym typem. Średnioporowate włosy cechują się przeciętnym stopniem rozchylenia łusek włosa. Pielęgnacja, która będzie bazowała na podstawowym, świadomym planie, może przynieść szybko spektakularne rezultaty. W przypadku włosów średnioporowatych wystarczy zadbać o równowagę PEH, o której więcej na końcu artykułu.

     Włosy niskoporowate

     Przy włosach niskoprowatych mamy do czynienia z łuską włosa, która jest rozchylona najmniej ze wszystkich trzech typów porowatości. Takie włosy z natury są gładkie oraz błyszczące, a uzyskanie wyglądu „zdrowej” czupryny jest możliwe bez większego nakładu pracy. Jedną z wad takich włosów jest brak objętości. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji jesteśmy w stanie bezproblemowo ją uzyskać.

     Test na porowatość

     Testów na sprawdzenie porowatości naszych włosów jest wiele. W Internecie jesteśmy w stanie znaleźć ankiety, które po odpowiedzeniu na pulę pytań, pozwolą nam dowiedzieć się, jaki typ porowatości dotyczy naszych włosów. Poza takimi sposobami, można pokusić się również o test wody. Jednakże warto zaznaczyć, że nie jest on w 100% miarodajny.

     Do przeprowadzenia eksperymentu będziemy potrzebowali:

     - szklanki wypełnionej wodą,

     - kosmyka naszych włosów.

     Kosmyk wkładamy do wody. Czekamy, a po chwili sprawdzamy, w jakim stopniu jest on zanurzony – to da nam obraz porowatości włosa. Im bardziej tonie, tym nasze włosy są bardziej porowate. 

     Poza testem wody, jeszcze jednym pomysłem, który jest najbardziej dokładny, będzie udanie się do trychologa. Dzięki użyciu specjalistycznych urządzeń lekarz przedstawi kompleksową diagnozę łuski włosa.

     test na porowatość włosów

     Jak zmniejszyć lub zwiększyć porowatość?

     W pielęgnacji włosów dążymy do wspomnianej już powyżej równowagi PEH, czyli równowagi:- P – protein, - E- emolientów, - H- humektantów. Dzięki świadomej pielęgnacji będziemy w stanie wyrównać wszystkie trzy składniki, a tym samym zwiększyć lub zmniejszyć poziom porowatości włosa. W przypadku włosów porowatych wskazanym jest skupienie się na skórze głowy, co pozwoli nam na uzyskanie objętości. Warto zainwestować w glinki czy zioła, które przywrócą odpowiednią kondycję wydzielania sebum przez skórę naszej głowy. Z kolei wysokooporowatym włosom zaleca się mycie delikatnymi naturalnymi szamponami. Co więcej, olejowanie na podkład, czyli nałożenie oleju na warstwę humektantu np. żelu aloesowego. W ten sposób olej zatrzyma tak cenne dla wysokoporowatych nawilżenie, co w rezultacie jeszcze bardziej odżywi nasze włosy.

     Sprawdź też: SLS, SLES, alkohole i silikony w szamponach - czym są?

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Szampon z henną i aloesem Eubiona 500 ml
     Obrazek FAMILY extra sensitiv Szampon z bio-alesem
     Obrazek Szampon z różą do włosów suchych 250 ml

     Pozostaw komentarz

     GrandNode- Powered by nopCommerce
     back to top
     Filtry